زبان برنامه نویسی روبی چیست؟

در میان زبان های برنامه نویسی، ممکن است نام روبی را شنیده باشید. روبی که در ابتدا در دهه 1990 توسعه و منتشر شد، یکی از چندین زبانی است که مسئول قدرت بخشیدن به اینترنت مدرن (و ظهور برنامه‌ها و نرم‌افزارهای پویا است که آن را در طول دهه‌ها متحول کرده‌اند). Ruby همراه با چارچوب محبوب خود، Ruby on Rails ، مدت‌هاست که یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین زبان‌های توسعه در سراسر جهان بوده است.

در حالی که زبان های دیگری مانند Python و Go  به همان اندازه دنبال کنندگان و ردپای زیادی ایجاد کرده اند، بسیاری از توسعه دهندگان مبتدی به یادگیری Ruby و ساختن نرم افزارها و برنامه های کاربردی قوی هر ساله ادامه می دهند. به همین ترتیب، جامعه بزرگ جهانی توسعه دهندگان Ruby به ارائه منابع و پشتیبانی برای برنامه نویسی مؤثر در موارد مختلف استفاده می کند.

پس روبی چیست؟ و چرا باید برای یادگیری آن وقت بگذاریم؟ مزایا و کاربردهای روبی چیست و چه نوع پروژه هایی می توانید با یادگیری آن بسازید؟ با ما همراه باشید!

روبی از کجا آمد؟

اRuby به سادگی یک زبان اسکریپت نویسی است که از ابتدا برای استفاده در توسعه وب front-end یا back end و همچنین برنامه های مشابه طراحی شده است. این زبان به عنوان یک زبان قوی، با تایپ پویا و شی گرا شناخته می شود. یادگیری ساده ایی دارد. به زبان انگلیسی ماننده پایتون بسیار نزدیک است.

روبی در ابتدا توسط برنامه نویس ژاپنی یوکیهیرو “ماتز” ماتسوموتو در اوایل دهه 1990 ساخته شد.

Ruby چگونه با سایر زبان های برنامه نویسی مقایسه می شود؟

روبی بیشتر به زبان های همه منظوره مشابه مانند Python یا C/C++ شباهت دارد . در مورد پایتون، روبی با ارائه انواع رویکردهای معتبر برای حل مسئله متفاوت است، در حالی که پایتون عمدتاً یک رویکرد «راه‌حل منفرد و بدون تردید» را برای هر مشکل برنامه‌نویسی رایج اتخاذ می‌کند.

علاوه بر این، در حالی که پایتون و روبی به شدت شی گرا هستند (در هر دو زبان، همه چیز به عنوان یک شی در نظر گرفته می شود)، رشته ها در روبی قابل تغییر هستند اما در پایتون نه. روبی همچنین شامل تنها یک نوع فهرست است که باز هم به موضوع سادگی و سهولت درک که مشخصه زبان به عنوان یک کل است، بازی می کند. در همین حال، در مقایسه با C/C++، روبی آنقدرها به برنامه نویسان نشان نمی دهد، که در واقع با ساده کردن کد و حذف عناصر اضافی که می توانند کدنویسی را گیج یا به هم ریخته کنند، فرآیند برنامه نویسی را آسان تر می کند. در حالی که این می‌تواند یافتن باگ‌های عمیق را در Ruby سخت‌تر کند، اما ارسال کد (و در نتیجه، همکاری با سایر توسعه‌دهندگان در یک تیم) را نیز به‌طور قابل‌توجهی آسان‌تر می‌کند.

روبی چه مزایایی را ارائه می دهد؟

در ارتباط با چارچوب Rails، Ruby بر اساس سه اصل طراحی اساسی است که به حفظ سادگی در هنگام ساختن سیستم‌های پیچیده کمک می‌کند (و در نتیجه زندگی را برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر می‌کند):

معماری Model-View-Controller (MVC).

در معماری MVC، یک برنامه وب دارای سه لایه به هم پیوسته است. این مدل کدهایی را در خود جای می دهد که با داده های برنامه کار می کنند. همچنین منطق تجاری برنامه و تمام قوانین مورد نیاز برای دستکاری داده ها را متمرکز می کند. نماها فایل‌های HTML با کد Ruby تعبیه‌شده هستند، که تعیین می‌کنند کاربران چگونه با برنامه ارتباط برقرار می‌کنند و چگونه برنامه داده‌ها را به کاربران ارائه می‌دهد (از طریق فرمت‌هایی مانند HTML، PDF، XML، و RSS و غیره). همچنین کنترلر با مدل ها و نماها ارتباط برقرار می کند. درخواستی از مرورگر دریافت می‌کند، با مدل‌ها برای پردازش درخواست کار می‌کند و سپس به view دستور می‌دهد تا از نمایش صحیح نتیجه به کاربر اطمینان حاصل کند.

نرم افزارهای وب و برنامه های کاربردی ساخته شده با Ruby on Rails به طور مناسب چیده شده اند و دارای تقسیمات اساسی بین لایه ها هستند، از جمله مسیرهای تعریف شده، کنترلرها، مدل ها و نماهای محدود همه در چارچوب. استفاده از الگوی معماری MVC قابلیت نگهداری آنها را بهبود می بخشد و جداسازی و آزمایش را تسهیل می کند، بنابراین کارها را برای برنامه نویسان ساده می کند تا از عملکرد کارآمد و صحیح برنامه ها کمک کند.

پارادایم کنوانسیون ها بر پیکربندی ها

این اصل تضمین می کند که توسعه دهندگان در زمان و تلاش صرفه جویی می کنند. از آنجایی که چارچوب Rails در مورد آنچه که یک توسعه دهنده می‌خواهد انجام دهد و چگونه می‌خواهد آن را انجام دهد، مفروضاتی ایجاد می‌کند، توسعه‌دهندگان مجبور نیستند جزئیات مربوط به فایل‌های پیکربندی را در نظر داشته باشند. با پرش از این بخش، توسعه دهندگان Ruby باید کد کمتری برای دستیابی به نتایج مشابه ایجاد کنند. و هر برنامه نویس باتجربه ای به شما خواهد گفت که ایجاد کد کمتر برای ساختن همان نرم افزار (که همچنین می تواند در هزینه و زمان صرفه جویی کند، اگر توسعه دهندگان Ruby را به عنوان صاحب کسب و کار استخدام می کنید) همیشه چیز خوبی در برنامه نویسی است.

خشک (خودت را تکرار نکن)

DRY بر کاهش اطلاعات تکراری در یک سیستم خاص تأکید دارد، که به برنامه نویسان اجازه می دهد تا تغییرات را آسان تر انجام دهند و خطاهای خود را در طول چرخه توسعه به حداقل برسانند. باز هم، نام بازی باعث می شود کارها برای برنامه نویسان ساده تر، آسان تر و سرگرم کننده تر شود.

مزایای اضافی روبی

علاوه بر اصول ساختاری زبان، چند مزیت دیگر نیز وجود دارد که روبی به توسعه دهندگانی که آن را انتخاب می کنند ارائه می دهد:

توسعه سریعتر

مشخص شده است که Ruby مدت زمان توسعه وب سایت را تا 25 تا 50 درصد نسبت به سایر زبان ها و فریم ورک های محبوب به حداقل می رساند. این تا حد زیادی به دلیل ساختار شی گرا Ruby، پایه کد ساده، طراحی مدولار، کتابخانه قابل توجه کد منبع باز ایجاد شده توسط جامعه توسعه دهندگان روبی موجود، و مجموعه ای از راه حل های پلاگین آماده برای استفاده برای انواع مختلف است. ویژگی هایی که می خواهید بسازید

تعمیر و نگهداری آسان کد و به روز رسانی

زبان روبی به دلیل ثبات و قابل پیش بینی بودن زبان (برخلاف برخی از رقبای خود) اعتبار زیادی کسب می کند. از آنجایی که اصلاح کدهای موجود و افزودن ویژگی‌های جدید به یک برنامه کاربردی با روبی آسان است، استارت‌آپ‌ها و سازندگان برنامه آن را دوست دارند، زیرا فرآیند توسعه به زمان طولانی نصب برای توسعه‌دهندگان جدید یا بودجه‌های بیش از حد برای توسعه نیاز ندارد.

روبی معمولا برای چه مواردی استفاده می شود؟

تا کنون رایج ترین مورد استفاده برای زبان روبی ساختن وب سایت ها (و گره زدن آنها به برنامه های تلفن همراه مرتبط است!). با این حال، از آنجایی که روبی یک زبان همه منظوره مشابه پایتون است، می‌توان از آن برای تقویت برنامه‌های مختلف استفاده کرد که توانایی تجزیه و تحلیل داده‌ها، نمونه‌سازی اولیه و اثبات مفاهیم را ارائه می‌دهند.

احتمالاً شناخته شده ترین و محبوب ترین پیاده سازی Ruby Rails web است، چارچوب توسعه ای که برای عملکرد در کنار Ruby ساخته شده است. Homebrew، یک ابزار بسیار محبوب برای نصب بسته های نرم افزاری در macOS، نیز با روبی نوشته شده است. نرم‌افزار امنیتی Metasploit نیز همینطور است، که به شما امکان می‌دهد وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها را از نظر آسانی نفوذ به آنها آزمایش کنید.

ممنون که تا اینجا منو همراه کردید!

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.